CV-10i
The CV-10i is a powerful passive 2-way loudspeaker designed to meet the demanding requirements of PA, monitoring, and installation applications.
Application: Theatres, clubs, bars, and community halls
- Compact 10"/1" configuration for powerful full-range sound
- Flexible use – upright, horizontal or flown
- Robust enclosure for mobile applications and installations
- Rotatable 90° x 60° horn
- Expandable for even more bass
The 10″ woofer allows the speaker enclosure to remain compact while still reproducing rich and defined low frequencies. The 1″ compression driver with horn covers the mid and high frequencies for full-range reproduction. With a continuous power rating of 250 W (1,000 W peak) and a sensitivity of 91 dB (1W/1m), the CV-10i is capable, despite its size, of delivering a wide dynamic range up to a maximum sound pressure level of 127 dB.
The CV-10i is equipped with a rotatable horn, allowing the vertical and horizontal dispersion to be swapped. The two speakON® NL4 connectors simplify cabling and signal distribution. In addition, the special cabinet design offers various setup and orientation options. Handling and installation are as easy as they are safe, thanks to ergonomic handles, M8 flying points, and a pole mount.
From bars and clubs to theatres and community halls, whether used as a floor-standing, horizontal, or flown sound system, many spaces and applications will benefit from this exceptional loudspeaker. The CV-10i can be combined with SE subwoofers such as the CV-118B, B 15, or B 18 for even more deep bass.

Technical details
| Model Name | CV-10i |
|---|---|
| Type | Small 2-way passive speaker with variable sound dispersion for small and mid-sized install and sound reinforcement applications |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| ELECTRO-ACOUSTICAL DATA | |
| Frequency response (±3 dB)* | 64 Hz – 16 kHz |
| Frequency range (-6 dB)* | |
| Frequency range (-10 dB)* | 47 Hz – 19 kHz |
| Coverage angles (-6 dB) [H x V] | 90° × 60°, HF-horn rotatable |
| Nominal impedance | 8 Ω |
| Sensitivity* | 91 dB |
| Peak power | 1000 W |
| Continuous power** | 250 W |
| Maximum Peak SPL*** | 127 dB |
| System type | 2-way system |
| Crossover frequency | 2.3 kHz |
| Transducers | LF: 10" driver (2.5" voice coil) HF: 1" compression driver (1.75" voice coil) |
| Enclosure type | Vented box |
| Connectors | Input signal: Neutrik speakON® NL4 Link output: Neutrik speakON® NL4 |
| Wiring | Pins +1/-1 input / THRU Pins +2/-2 N.C. |
| MECHANICAL DATA | |
| Product dimensions [H x W x D] | 535 × 332 × 332 mm |
| Weight | 15.5 kg |
| Packaging dimensions [H x W x D] | 640 × 430 × 430 mm |
| Total weight | 18.6 kg |
| Cabinet | 15 mm plywood |
| Cabinet finishing | Black polyurea coating |
| Grille | Powder coated perforated steel |
| Hardware | Two ergonomically placed handles on the side. Four anti-skid feet 18x M8 flying points: 5 on the top, 3 on bottom, 4 on each side and 2 on the back M20 pole bar support |
| Rigging | – |
| Splay angles | – |
| ACCESSORIES | |
| SPS20 | Pole bar |
| U-bracket for truss hanging | Not developed yet |
| ANNOTATION | |
| * | Whole space, 1W / 1m, on axis |
| ** | According to EIA-426B Standard |
| *** | Max Peak SPL = Sensitivity + 10log10(Continuous Power) + 12 dB Crest Factor |









