CV-118B
The CV-118B bandpass subwoofer is perfectly matched to the CV series and turns bass into a tangible experience, because great sound needs an energetic foundation. Thanks to its sophisticated technical design, the CV-118B easily enriches the SE AUDIOTECHNIK CV series and other SE loudspeaker systems with its rich, clear, and dynamic bass reproduction.
Applications: Installations, bars, small event spaces, and whenever the audience is in close proximity.
- Powerful 18" bandpass subwoofer for bass from 31 Hz
- Compact construction and discreet design
- High power handling and high sound pressure level
- Especially well-suited for installations
- Robust wooden enclosure, ergonomic handles and non-slip feet
The highly efficient 18″ woofer, combined with a large 4″ voice coil, delivers up to 142 dB max. SPL and plays down to 31 Hz. With long excursion, continuous power handling of 850 W (3,400 W peak), and a solid 101 dB sensitivity (1W/1m), the CV-118B subwoofer covers a wide dynamic range.
For safe and comfortable transport and setup, the CV-118B is equipped with two ergonomic side handles. Non-slip feet on the bottom ensure stable placement, and the pole mount on top allows for flexible use.
The discreet enclosure, compact dimensions, and bandpass design ensure unobtrusive integration into the environment, which is often not possible with direct-radiating subwoofers. The CV-118B’s design delivers even, room-filling sound dispersion with low nonlinear distortion and a defined sound in the bandpass range, even at higher levels.
The CV-118B bandpass subwoofer is especially suitable for installation applications, bars, small event venues, and whenever the audience is close to the sound source.

Technical details
| Model Name | CV-118B |
|---|---|
| Type | 1-way passive subwoofer system |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| ACOUSTICAL DATA | |
| Frequency response (±3 dB)* | 40 Hz – 130 Hz |
| Frequency range (-6 dB)* | |
| Frequency range (-10 dB)* | 31 Hz – 140 Hz |
| Coverage angles (-6 dB) [H x V] | Omnidirectional |
| Nominal impedance | 8 Ω |
| Sensitivity* | 101 dB |
| Peak power | 3400 W |
| Continuous power** | 850 W |
| Maximum Peak SPL*** | 142 dB |
| System type | 1-way passive system |
| Crossover frequency | – |
| Transducers | 1 × 18" driver (4" voice coil) |
| Enclosure type | Bandpass box |
| Connectors | Input signal: Neutrik speakON® NL4 Link output: Neutrik speakON® NL4 |
| Wiring | Pins +1/-1 input / THRU Pins +2/-2 N.C. |
| MECHANICAL DATA | |
| Product dimensions [H x W x D] | 558 × 762 × 682 mm |
| Weight | 62 kg |
| Packaging dimensions [H x W x D] | 676 × 860 × 780 mm |
| Total weight | 74 kg |
| Cabinet | 18 mm plywood |
| Cabinet finishing | Black polyurea coating |
| Grille | Powder coated perforated steel |
| Hardware | Two ergonomically placed handles on the side. Anti-skid feet M20 pole bar support |
| Rigging | – |
| Splay angles | – |
| ACCESSORIES | |
| SPS20 | Pole bar |
| ANNOTATION | |
| * | Half Space 1W / 1m, on axis, BW24@130 Hz |
| ** | According to EIA-426B Standard |
| *** | Max Peak SPL = Sensitivity + 10log10(Continuous Power) + 12 dB Crest Factor |







