CV-15i
CV-15i is a medium-sized passive 2-way loudspeaker designed to meet the demanding requirements of PA, monitoring, and installation applications.
Application: Live sound, clubs, theatres, event halls, and community centres
- Powerful 15"/1" configuration for robust full-range sound
- Flexible use – upright, horizontal or flown
- Robust wooden enclosure for mobile and fixed installations
- Rotatable 90° x 60° horn
- Expandable with SE subwoofers for even more bass and maximum headroom
The 15″ woofer and 1″ horn compression driver create a highly dynamic and powerful full-range system. The CV-15i is designed for continuous power handling of 450 W (1,800 W peak).
The CV-15i is equipped with a rotatable horn, allowing the vertical and horizontal dispersion to be swapped. The two speakON® NL4 connectors simplify cabling and signal distribution. In addition, the cabinet design offers various setup and orientation options. Handling and installation are safe and easy thanks to ergonomic handles, M8 flying points, and a pole mount.
With a sensitivity of 94 dB (1W/1m), the CV-15i is the optimal loudspeaker when high sound pressure levels up to 133 dB and extended bass are required. Its special design and practical features ensure that this exceptional loudspeaker can be used for a wide range of sound reinforcement tasks. The CV-15i can be supplemented with SE subwoofers such as the CV-118B, CV-218B, B 18 or B 21.

Technical details
| Model Name | CV-15i |
|---|---|
| Type | Mid-sized 2-way passive speaker with variable directivity for larger applications |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| ELECTRO-ACOUSTICAL DATA | |
| Frequency response (±3 dB)* | 55 Hz – 16 kHz |
| Frequency range (-6 dB)* | |
| Frequency range (-10 dB)* | 39 Hz – 19 kHz |
| Coverage angles (-6 dB) [H x V] | 90° × 60°, HF-horn rotatable |
| Nominal impedance | 8 Ω |
| Sensitivity* | 94 dB |
| Peak power | 1800 W |
| Continuous power** | 450 W |
| Maximum Peak SPL*** | 133 dB |
| System type | 2-way system |
| Crossover frequency | 1.85 kHz |
| Transducers | LF: 15" driver (3" voice coil) HF: 1" compression driver (1.75" voice coil) |
| Enclosure type | Vented box |
| Connectors | Input signal: Neutrik speakON® NL4 Link output: Neutrik speakON® NL4 |
| Wiring | Pins +1/-1 input / THRU Pins +2/-2 N.C. |
| MECHANICAL DATA | |
| Product dimensions [H x W x D] | 716 × 446 × 446 mm |
| Weight | 28.5 kg |
| Packaging dimensions [H x W x D] | 824 × 550 × 550 mm |
| Total weight | 31.45 kg |
| Cabinet | 15 mm plywood |
| Cabinet finishing | Black polyurea coating |
| Grille | Powder coated perforated steel |
| Hardware | Two ergonomically placed handles on the side. Four antiskid feet 18x M8 flying points: 5 on the top, 3 on bottom, 4 on each side and 2 on the back M20 pole bar support |
| Rigging | – |
| Splay angles | – |
| ACCESSORIES | |
| SPS20 | Pole bar |
| U-bracket for truss hanging | Not developed yet |
| ANNOTATION | |
| * | Whole space, 1W / 1m, on axis |
| ** | According to EIA-426B Standard |
| *** | Max Peak SPL = Sensitivity + 10log10(Continuous Power) + 12 dB Crest Factor |







