CV-218B
The CV-218B is a bass reflex subwoofer equipped with two 18″ woofers featuring 4″ voice coils. The direct-radiating CV-218B transforms bass into an impressive and deep experience, complementing the SE AUDIOTECHNIK CV series with its powerful and direct bass performance.
Application: Live sound, large clubs, and event halls.
- Double 18" configuration for extremely powerful and deep bass
- Enormous power reserves: 1,700 W continuous power (6,800 W peak) and up to 148 dB max. SPL
- Versatile combination with SE loudspeaker systems for large-scale sound reinforcement
- Robust wooden enclosure, ergonomic handles and non-slip feet
- Discreet design for seamless integration in clubs, event halls and installations
The double 18″ subwoofer delivers up to 148 dB max. SPL and extends down to 30 Hz. With long excursion, continuous power handling of 1,700 W (6,800 W peak), and a sensitivity of 104 dB (1W/1m), the CV-218B subwoofer covers a wide dynamic range and can be combined with many SE loudspeaker systems.
For safe and convenient transport and setup, the CV-218B features four ergonomic side handles. Non-slip feet on the underside ensure stable placement.
Despite its impressive features, the CV-218B subwoofer blends discreetly into any installation or event venue design. Thanks to its thoughtful construction, this bass reflex subwoofer from the SE AUDIOTECHNIK CV series provides a tangible and far-reaching bass foundation in any sound reinforcement situation.
The CV-218B double 18″ subwoofer is especially suitable for live sound, large clubs, and event halls.

Technical details
| Model Name | CV-218B |
|---|---|
| Type | 1-way passive subwoofer system |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| ACOUSTICAL DATA | |
| Frequency response (±3 dB)* | 42 Hz – 140 Hz |
| Frequency range (-6 dB)* | |
| Frequency range (-10 dB)* | 30 Hz – 185 Hz |
| Coverage angles (-6 dB) [H x V] | Omnidirectional |
| Nominal impedance | 4 Ω |
| Sensitivity* | 104 dB |
| Peak power | 6800 W |
| Continuous power** | 1700 W |
| Maximum Peak SPL*** | 148 dB |
| System type | 1-way passive system |
| Crossover frequency | – |
| Transducers | 2 × 18" driver (4" voice coil) |
| Enclosure type | Vented box |
| Connectors | Input signal: Neutrik speakON® NL4 Link output: Neutrik speakON® NL4 |
| Wiring | Pins +1/-1 input / THRU Pins +2/-2 N.C. |
| MECHANICAL DATA | |
| Product dimensions [H x W x D] | 560 × 1065 × 780 mm |
| Weight | 90 kg |
| Packaging dimensions [H x W x D] | 686 × 1165 × 880 mm |
| Total weight | 103 kg |
| Cabinet | 18 mm plywood |
| Cabinet finishing | Black polyurea coating |
| Grille | Powder coated perforated steel |
| Hardware | Four ergonomically placed handles on the side. Anti-skid feet. |
| Rigging | – |
| Splay angles | – |
| ACCESSORIES | |
| Pole bar | – |
| ANNOTATION | |
| * | Half Space 1W / 1m, on axis, BW24@130 Hz |
| ** | According to EIA-426B Standard |
| *** | Max Peak SPL = Sensitivity + 10log10(Continuous Power) + 12 dB Crest Factor |





