CV 212
The CV 212 is an extremely powerful 2-way passive loudspeaker, developed to meet the demanding requirements of PA, monitoring, and installation applications.
Application: Live sound, theatre, clubs, event halls, and community centres
- Double 12" configuration for exceptionally powerful full-range sound
- High continuous power handling of 800 W (3,200 W peak) and up to 141 dB max. SPL
- Flexible use – upright, horizontal or flown, with rotatable 90° x 60° horn
- Robust wooden enclosure, ergonomic handles and non-slip feet
- Versatile combination with SE subwoofers for large-scale sound reinforcement solutions
Two 12″ woofers, housed in a finely tuned, vented enclosure, deliver double the sound pressure level in the low frequency range and provide ample headroom for maximum performance. In addition, a 1.4″ compression driver with horn covers the mid and high frequencies, ensuring defined reproduction across a wide frequency range. With continuous power handling of 800 W (3,200 W peak) and a sensitivity of 100 dB (1W/1m), this loudspeaker is capable of delivering high sound quality with a wide dynamic range up to a maximum SPL of 141 dB.
The CV 212 is equipped with a rotatable horn, allowing the vertical and horizontal dispersion to be adjusted. The two speakON® NL4 connectors simplify cabling and signal distribution. Furthermore, the special cabinet design allows various setup and orientation options. Handling and installation are as easy as they are safe, thanks to ergonomic handles, M10 flying points, pole mount, and the CV 212 UB U-bracket.
From live sound to theatres and community centres, whether used as a floor-standing, horizontal, or flown PA system, many venues and applications will benefit from this exceptional loudspeaker. CV 212 can be combined with SE subwoofers such as CV-118B, CV-218B, B 18, or B 21.

Technical details
| Model Name | CV 212 |
|---|---|
| Type | Compact 2-way passive loudspeaker with two woofers and variable sound dispersion for larger sound reinforcement applications |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| ELECTRO-ACOUSTICAL DATA | |
| Frequency response (±3 dB)* | 100 Hz – 15 kHz |
| Frequency range (-6 dB)* | |
| Frequency range (-10 dB)* | 50 Hz – 16 kHz |
| Coverage angles (-6 dB) [H x V] | 90° × 60°, HF-horn rotatable |
| Nominal impedance | 4 Ω |
| Sensitivity* | 100 dB |
| Peak power | 3200 W |
| Continuous power** | 800 W |
| Maximum Peak SPL*** | 141 dB |
| System type | 2-way system |
| Crossover frequency | 1.15 kHz |
| Transducers | LF: 2 × 12" driver (3" voice coil) HF: 1.4" compression driver (3" voice coil) |
| Enclosure type | Vented box |
| Connectors | Input signal: Neutrik speakON® NL4 Link output: Neutrik speakON® NL4 |
| Wiring | Pins 1+/1- : drivers Pins 2+/2- : link signal to pins 1+/1- of THRU output |
| MECHANICAL DATA | |
| Product dimensions [H x W x D] | 1017 × 380 × 388 mm |
| Weight | 35 kg |
| Packaging dimensions [H x W x D] | 1123 × 480 × 485 mm |
| Total weight | 38 kg |
| Cabinet | 15 mm plywood |
| Cabinet finishing | Black polyurea coating |
| Grille | Powder coated perforated steel |
| Hardware | Two ergonomically placed handles on the side. Four anti-skid feet 14x M10 flying points: 3 each on the top and bottom, 3 on each side and 2 on the back M20 pole bar support |
| Rigging | – |
| Splay angles | – |
| ACCESSORIES | |
| SPS20 | Pole bar |
| CV 212 UB | U-bracket for truss hanging |
| ANNOTATION | |
| * | Whole space, 1W / 1m, on axis |
| ** | According to EIA-426B Standard |
| *** | Max Peak SPL = Sensitivity + 10log10(Continuous Power) + 12 dB Crest Factor |








