CV-12i
CV-12i is a compact, passive 2-way loudspeaker designed to meet the demanding requirements of PA, monitoring, and installation applications.
Application: Theatres, clubs, bars, small event halls, and community centres
- Powerful 12"/1" configuration for dynamic full-range sound
- Flexible use – upright, horizontal or flown
- Robust wooden enclosure for mobile and fixed installations
- Rotatable 90° x 60° horn
- Expandable with SE subwoofers for even more bass
The 12″ woofer and 1″ horn compression driver are engineered for outstanding and dynamic sound reproduction across the entire frequency range. The CV-12i offers a sensitivity of 93 dB (1W/1m) and is rated for continuous power handling of 375 W (1,500 W peak), enabling it to reach a maximum sound pressure level of up to 131 dB.
The CV-12i features a rotatable horn, allowing the vertical and horizontal dispersion to be swapped. The two speakON® NL4 connectors simplify cabling and signal distribution. In addition, the special cabinet design offers various setup and orientation options. Handling and installation are equally easy and safe, thanks to ergonomic handles, M8 flying points, and a pole mount.
From bars, clubs and theatres to community centres or small event venues, whether used as a floor-standing, horizontal or flown sound system, many spaces and applications will benefit from this exceptional loudspeaker. The CV-12i can be combined with SE subwoofers such as the CV-118B, B 15 or B 18 to create larger systems with extended bass response.

Technical details
| Model Name | CV-12i |
|---|---|
| Type | Compact 2-way passive speaker with variable directivity for small and mid-sized sound reinforcement applications |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| ELECTRO-ACOUSTICAL DATA | |
| Frequency response (±3 dB)* | 59 Hz – 15 kHz |
| Frequency range (-6 dB)* | |
| Frequency range (-10 dB)* | 42 Hz – 19 kHz |
| Coverage angles (-6 dB) [H x V] | 90° × 60°, HF-horn rotatable |
| Nominal impedance | 8 Ω |
| Sensitivity* | 93 dB |
| Peak power | 1500 W |
| Continuous power** | 375 W |
| Maximum Peak SPL*** | 131 dB |
| System type | 2-way system |
| Crossover frequency | 1.95 kHz |
| Transducers | LF: 12" driver (3" voice coil) HF: 1" compression driver (1.75" voice coil) |
| Enclosure type | Vented box |
| Connectors | Input signal: Neutrik speakON® NL4 Link output: Neutrik speakON® NL4 |
| Wiring | Pins +1/-1 input / THRU Pins +2/-2 N.C. |
| MECHANICAL DATA | |
| Product dimensions [H x W x D] | 620 × 386 × 386 mm |
| Weight | 22.5 kg |
| Packaging dimensions [H x W x D] | 728 × 485 × 485 mm |
| Total weight | 24.85 kg |
| Cabinet | 15 mm plywood |
| Cabinet finishing | Black polyurea coating |
| Grille | Powder coated perforated steel |
| Hardware | Two ergonomically placed handles on the side. Four anti-skid feet 18x M8 flying points: 5 on the top, 3 on bottom, 4 on each side and 2 on the back M20 pole bar support |
| Rigging | – |
| Splay angles | – |
| ACCESSORIES | |
| SPS20 | Pole bar |
| U-bracket for truss hanging | Not developed yet |
| ANNOTATION | |
| * | Whole space, 1W / 1m, on axis |
| ** | According to EIA-426B Standard |
| *** | Max Peak SPL = Sensitivity + 10log10(Continuous Power) + 12 dB Crest Factor |









